První známá nemocnice v Rumburku byla postavena v roce 1854 na místě nynější Obchodní akademie. Tento „špitál“ sloužil do roku 1928, kdy byl nahrazen nově budovanou nemocnicí (v místech dnešní nemocnice u bazénu).
Stavební práce na nové nemocnici byly zahájeny v roce 1925, avšak nedostatek řemeslníků a materiálu po první světové válce způsobil značné zpomalení celé výstavby nemocničního komplexu. K úspěchu projektu přispěly i dobrovolné sbírky obyvatel města, kteří přispěli leckdy nemalou částkou na dokončení nemocnice. Stavba trvala necelé tři roky a vyrostla v místech nynější budovy chirurgie.
K nemocnici vedly z města dvě hlavní cesty kolem dnešního gymnázia a z druhé strany Luční ulicí.
Na chirurgickém oddělení bylo tepelné parovodní zařízení, transformační stanice, rentgenový aparát Pandoros od firmy Siemens, ventilační zařízení pro operační sál, vybavení operačního sálu, sprchy, šatny apod.
V oddělení pro těžce nemocné byly pokoje 1., 2. a 3. třídy dle závažnost onemocnění pacientů s náležitým vybavením, sesterna, návštěvní hala, koupelny apod.
V zahradní časti nemocnice byla místnost pro elektroléčbu (horské slunce, solárium), masáže, pokoje pro lehce nemocné s příslušenstvím, mandl se sušírnou apod.
Shrnutí
Kapacita nemocnice byla 110 lůžek, a v případě potřeby se dala rozšířit až na 160 míst.
V Rumburku byla ve své době jedna z nejhezčích a nejmoderněji zařízených nemocnic v celé republice.
Na počátku činnosti nové nemocnice byl primářem pan Dr. Karl Feitenhasl který měl pověst schopného a zkušeného chirurga.
Jeho motem bylo: „V tomto domě můžete opět nalézt své zdraví.“
Celková hodnota budovy a jejího vybavení činila 9 250 000 korun.
zdroj: Beilage zu Nr.81 des „Ullgemeinen Unzeigers für Nordböhmen, 29. August 1928.
Dne 1.června 1901 bylo slavnostně otevřeno sanatorium Frankenstein, dnešní budova nemocnice v Podhájí.
O výstavbu se zasloužil Dr. Georg Gletter, narozen v roce 1868, který dne 28.12.1897 uzavřel s Rumburkem smlouvu, podle níž měl dnem 1.5.1898 převzít řízení Lázeňského ústavu. Když v Rumburku zahájil doktor Gletter léčbu, přicházeli za ním pacienti, kteří se doposud léčili v Jabloneckých Pasekách (Schlag).
Prospekty z roku 1910 uvádějí jako majitele sanatoria Carla Dittricha z Krásné Lípy a jako šéflékaře MUDr. Burgharda von Barth-Wehrenalp.
Toto sanatorium poskytovalo řadu léčebných služeb
|
|
Jako léčebné metody se mimojiné uvádí
|
Léčebný pobyt se doporučoval v trvání 5 – 6 týdnů.
Poplatek za pobyt včetně osvětlení, otopu, obsluhy a lékařských zákroků v roce 1910 činil
týdně 66 – 108 korun. Za děti mladší 12 let se platilo 25 korun týdně. Návštěvníci pacientů se mohli v ústavu stravovat, oběd stál 2,50 korun, večeře 1,50 korun a snídaně 0,50 korun.
Vedení ústavu zajišťovalo i dopravu mezi nádražím a ústavem, kdy se za jedno spřežení platilo
2 a za dvouspřeží 3 koruny. Provoz ústavu byl celoroční.
zdroje:Infromationen fur sudetendeutsche Heimatsammlungen-Sudetendeutsches Archiv Munchen, Sanatorium Frankenstein 1910.